DUMAU JAPAN OPEN JIU JITSU CHAMPIONSHIP 2013

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Impacto Japan B.j.j 11 1 3 105
2 Strapple Ohana 7 8 4 91
3 Vanguard Jiu Jitsu Academy 7 3 4 76
4 Pogona Club Gym 4 1 4 43
5 Rocha Jiu Jitsu 4 0 0 36
6 Soujiukai Sendai 2 2 3 27
7 Paraestra Hachioji 1 5 3 27
8 Sekitani Gold Team 0 7 5 26
9 Rodeo Style Gym 2 1 3 24
10 Kussano Team 1 4 3 24
11 Grasco Jiu-jitsu Academy 2 1 1 22
12 Over Limit Bjj 2 0 2 20
13 Honey Trap 2 0 0 18
14 Reversal Gym Shinjuku Me We 2 0 0 18
15 Paixao Jiu Jitsu 2 0 0 18
16 Newaza World 2 0 0 18
17 Grappling Shoot Boxers 2 0 0 18
18 Wk Suruga 1 2 2 17
19 Underground 1 1 5 17
20 X-treme Jiu-jitsu Academy 1 2 0 15
21 Barbosa Japan Tokyo 1 2 0 15
22 Warp 1 2 0 15
23 Bjj Devil Hawks Us Navy Base Yokosuka 3 1 2 14
24 Wajutsu Keisyukai Hearts 1 1 0 12
25 Nova Uniao 1 1 0 12
26 Newaza World Shinagawa 1 1 0 12
27 Strapple Shinyurigaoka 1 1 0 12
28 Newaza World Utsunomiya 1 0 1 10
29 Tokyo Yellowmans 1 0 1 10
30 Purebred Omiya 1 0 1 10
31 Rb Academy 1 0 1 10
32 Paraestra Chiba 1 0 1 10
33 Freedom@oz 0 3 1 10
34 Paraestra Koga 1 0 0 9
35 Endure Bjj 1 0 0 9
36 Paraestra Hachinohe 1 0 0 9
37 Paraestra Kawasaki 1 0 0 9
38 Yoyogi Forest Jiu-jitsu Club 1 0 0 9
39 Master Japan 1 0 0 9
40 Grabaka Jiu-jitsu Club 1 0 0 9
41 Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama 0 2 2 8
42 Axis Gunma 1 2 1 7
43 Dragons Den 0 2 0 6
44 Paraestra Kichijoji 0 2 0 6
45 Kyoto Nanige 0 2 0 6
46 X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina 0 1 3 6
47 Axis Chiba 0 1 1 4
48 Unplugged Kokubunji 0 1 1 4
49 Newaza World Kashiwa 0 1 1 4
50 Newaza World Sosa 0 1 1 4
51 Pgn Higashi Yamato 0 1 1 4
52 Paraestra Tokyo 0 1 0 3
53 Newaza World Koedo 0 1 0 3
54 Axis Ichinomiya 0 1 0 3
55 Nova Uniao Japan 0 1 0 3
56 Hishoujuku 0 1 0 3
57 Nova Uniao Helio Damiani 0 1 0 3
58 Infight Japan 0 1 0 3
59 Wakocie Jiu Jitsu 0 1 0 3
60 Free 0 1 0 3
61 Axis Yokohama 0 0 3 3
62 Minami Kawachi Jiu-jitsu Club 0 0 2 2
63 Alavanca Jiu Jitsu 0 0 2 2
64 Itadaki Jiu-jitsu 0 0 2 2
65 Tokai Bjj 0 0 2 2
66 U Jitsu 0 0 2 2
67 Gracie Barra Tokyo 1 0 1 1
68 Forest Jiu Jitsu 0 0 1 1
69 Gracie Barra Yamanashi 0 0 1 1
70 Club Barbarian 0 0 1 1
71 Nexusense 0 0 1 1
72 Paraestra Kasai 0 0 1 1
73 Rjj 0 0 1 1
74 Paraestra Gifu 0 0 1 1
75 Damm Fight Japan 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Strapple Ohana 6 5 0 69
2 X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina 2 2 1 25
3 Sekitani Gold Team 2 1 1 22
4 Paraestra Tb 1 3 2 20
5 Paraestra Koiwa 1 0 1 10
6 Paraestra Tokyo 1 0 0 9
7 Paraestra Chiba 1 0 0 9
8 Buffalo Jiu-jitsu 1 0 0 9
9 Strapple Setagaya Jiyugaoka 0 2 1 7
10 Tri-force Gotanda 0 1 0 3
11 Vanguard Jiu Jitsu Academy 0 1 0 3
12 Paraestra Hachioji 0 0 2 2
13 Rb Academy 0 0 1 1

Event Results

male grey mighty mite feather
  • 1st Soryu Osada X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
  • 2nd Azusa Suzuki Strapple Ohana
  • 3rd Yagi Yusyo Paraestra Hachioji
male grey mighty mite light
  • 1st Kouta Takahashi Paraestra Tokyo
  • 2nd Soryu Osada X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
male white pee wee light feather
  • 1st Kazuki Naito X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
  • 2nd Syu Suzuki Strapple Ohana
male white pee wee feather
  • 1st Kaisei Tanaka Strapple Ohana
  • 2nd Tenshow Tanaka Strapple Setagaya Jiyugaoka
  • 3rd Sosuke Inoue X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
  • 3rd Taichi Shiraishi Rb Academy
male grey pee wee light feather
  • 1st Seiryu Masada Strapple Ohana
  • 2nd Ichiha Naito X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
male grey pee wee feather
  • 1st Syuuji Shimomura Paraestra Koiwa
  • 2nd Ryo Horikawa Tri-force Gotanda
  • 3rd Riku Sugahara Paraestra Koiwa
male yellow pee wee feather
  • 1st Okamura Rei Paraestra Chiba
  • 2nd Kaito Hoshino Paraestra Tb
male white junior light
  • 1st Gai Shimoda Strapple Ohana
  • 2nd Keita Kato Strapple Ohana
  • 3rd Shiato Shiose Strapple Setagaya Jiyugaoka
  • 3rd Kaito Yuda Paraestra Hachioji
male grey junior rooster
  • 1st Eito Miyaichi Paraestra Tb
  • 2nd Gustavo Lima Sekitani Gold Team
male yellow junior light feather
  • 1st Kohki Masada Strapple Ohana
  • 2nd Kiwa Komoto Strapple Ohana
  • 3rd Airu Okumura Paraestra Tb
  • 3rd Ryota Hoshino Paraestra Tb
male yellow junior light
  • 1st Daiki Itou Buffalo Jiu-jitsu
  • 2nd Tomonobu Yuuya Strapple Ohana
male yellow junior medium heavy
  • 1st Riutaro Takahashi Strapple Ohana
  • 2nd Toshiya Suzuki Paraestra Tb
male orange junior feather
  • 1st Yuri Ise Strapple Ohana
  • 2nd Shiryu Yamamoto Paraestra Tb
male yellow teen light
  • 1st Youhei Yagyu Sekitani Gold Team
  • 2nd Rissho Tanaka Strapple Setagaya Jiyugaoka
  • 3rd Thales Suzuki Sekitani Gold Team
male orange teen super heavy
  • 1st Caue Hiey Sekitani Gold Team
  • 2nd Jun Zukeran Vanguard Jiu Jitsu Academy
male white adult rooster
  • 1st Inoue Daiske Rb Academy
  • 2nd Takahiro Kimata Dragons Den
male white adult light feather
  • 1st Arakawa Hiroki Strapple Ohana
  • 2nd Caue Andrade Sekitani Gold Team
  • 3rd Ogishima Shuhei Wk Suruga
  • 3rd Takumi Satou Newaza World Utsunomiya
male white adult feather
  • 1st Baba Yuuki Rodeo Style Gym
  • 2nd Yuki Takano Wajutsu Keisyukai Hearts
  • 3rd Rafael Takeo Amorin Gracie Barra Yamanashi
  • 3rd Kanazawa Yuuki X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
male white adult light
  • 1st Fujimoto Takao Tokyo Yellowmans
  • 2nd Mitsuru Aihara Paraestra Hachioji
  • 3rd Leydson Iwabuchi Sekitani Gold Team
  • 3rd Julio Giron Sekitani Gold Team
male white adult middle
  • 1st Kamikubo Shuya Honey Trap
  • 2nd Elivelton Ishimoto Sekitani Gold Team
  • 3rd Masataka Misawa Rjj
  • 3rd Goto Teru Over Limit Bjj
male white adult medium heavy
  • 1st Joshua Robison Rodeo Style Gym
  • 2nd Luke Badman Paraestra Kichijoji
  • 3rd Mikele Maselli Paraestra Hachioji
male white adult super heavy
  • 1st Hidehiko Noritsugu Purebred Omiya
  • 2nd Aoki Ryousuke Hishoujuku
male white adult open weight
  • 1st Kamikubo Shuya Honey Trap
  • 2nd Joshua Robison Rodeo Style Gym
  • 3rd Hidehiko Noritsugu Purebred Omiya
  • 3rd Raito Shimizu Itadaki Jiu-jitsu
male blue adult light feather
  • 1st Shimada Takahiro Grasco Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Naoki Ueda Paraestra Tokyo
  • 3rd Takeshi Abe Itadaki Jiu-jitsu
  • 3rd Yoshida Ikumi Tokyo Yellowmans
male blue adult feather
  • 1st Hiyama Yuto Paraestra Kawasaki
  • 2nd Junya Ueda Pgn Higashi Yamato
  • 3rd Takafumi Sano Axis Yokohama
  • 3rd Tokai Masataro Rb Academy
male blue adult light
  • 1st Daisuke Matsumoto Paixao Jiu Jitsu
  • 2nd Robson Kimura Nova Uniao Japan
  • 3rd Tassio Matsuda Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Teruhiko Kino Newaza World Kashiwa
male blue adult middle
  • 1st Toshiro Arce Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Fernando Hamaguchi Sekitani Gold Team
male blue adult medium heavy
  • 1st Miura Takashi Soujiukai Sendai
  • 2nd Gabriel Lequi Sekitani Gold Team
male blue adult heavy
  • 1st Hudson Amorin Over Limit Bjj
  • 2nd Vinicius Dornelles Infight Japan
  • 3rd Rafael Arimura Kussano Team
  • 3rd Cristiano Nagatsuka Sekitani Gold Team
male blue adult open weight
  • 1st Hudson Amorin Over Limit Bjj
  • 2nd Gabriel Lequi Sekitani Gold Team
  • 3rd Miura Takashi Soujiukai Sendai
  • 3rd Ryosuke Imaichi Rodeo Style Gym
male purple adult rooster
  • 1st Ryo Hatta Strapple Ohana
  • 2nd Hiroki Sugimoto Axis Chiba
  • 3rd Shinkado Chitoshi Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
  • 3rd Otsuka Seiji Freedom@oz
male purple adult feather
  • 1st Vanderlei Takasaki Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Goto Takuma Soujiukai Sendai
  • 3rd Taisei Yamada Pogona Club Gym
  • 3rd Fujiwara Yasumichi Axis Yokohama
male purple adult light
  • 1st Robson Tanno Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Hisano Tomoyuki Axis Gunma
  • 3rd Keigo Hirayama Paraestra Hachioji
  • 3rd Kazuki Tokudome Paraestra Hachioji
male purple adult middle
  • 1st Adachi Gen Soujiukai Sendai
  • 2nd Medeiros Vitor Issao Wk Suruga
  • 3rd Yuji Igarashi Grasco Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Yuji Uchibori Underground
male purple adult medium heavy
  • 1st Clayton Manoel Nova Uniao
  • 2nd Ken Sakurai Newaza World Kashiwa
  • 3rd Haruhara Yukinori Rodeo Style Gym
  • 3rd Chisom Uluh Nexusense
male purple adult open weight
  • 1st Robson Tanno Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Goto Takuma Soujiukai Sendai
  • 3rd Adachi Gen Soujiukai Sendai
  • 3rd Hiroki Sugimoto Axis Chiba
male brown adult feather
  • 1st Takuma Wakabayashi Grasco Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Masanori Kanehara Paraestra Hachioji
  • 3rd Noguchi Manabu Minami Kawachi Jiu-jitsu Club
  • 3rd Kawashima Kazuya Newaza World Sosa
male brown adult light
  • 1st Anderson De Faria Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Yoshinao Shitabayashi Paraestra Hachioji
male brown adult open weight
  • 1st Anderson De Faria Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Kawashima Kazuya Newaza World Sosa
  • 3rd Noguchi Manabu Minami Kawachi Jiu-jitsu Club
male black adult light feather
  • 1st Ichiro Kaneko Pogona Club Gym
  • 2nd Yusuke Monokawa X-treme Jiu-jitsu Academy
male black adult feather
  • 1st Takuto Kako Grappling Shoot Boxers
  • 2nd Tsugawa Kouhei Warp
  • 3rd Michihiro Ohhara Pogona Club Gym
male black adult light
  • 1st Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
  • 2nd Teruyuki Okuda X-treme Jiu-jitsu Academy
male black adult middle
  • 1st Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Fernando Maioli Kussano Team
  • 3rd Guiyu Maeda Tokai Bjj
male black adult ultra heavy
  • 1st * Maxime Fontaine Gracie Barra Tokyo
male black adult open weight
  • 1st Takuto Kako Grappling Shoot Boxers
  • 2nd Tsugawa Kouhei Warp
  • 3rd Maxime Fontaine Gracie Barra Tokyo
  • 3rd Guiyu Maeda Tokai Bjj
male white master rooster
  • 1st Uchida Hiroyuki Strapple Ohana
  • 2nd Yuji Kobayashi Wakocie Jiu Jitsu
male white master feather
  • 1st Sato Takahiro Warp
  • 2nd Daijyu Fujii Freedom@oz
  • 3rd Hatakeyama Kenjirou Forest Jiu Jitsu
  • 3rd Katsuhisa Takahashi Sekitani Gold Team
male white master light
  • 1st Ryutaro Arai Strapple Shinyurigaoka
  • 2nd Jiro Tosaka Newaza World Koedo
  • 3rd Ryohei Ishibashi Paraestra Kasai
  • 3rd Akira Takiguchi Strapple Ohana
male white master medium heavy
  • 1st William Maran Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Hashimoto Takanobu Grasco Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Yamaguchi Shouhei Alavanca Jiu Jitsu
male white master open weight
  • 1st William Maran Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Andre Gushiken Sekitani Gold Team
  • 3rd Katsuhisa Takahashi Sekitani Gold Team
  • 3rd Yamaguchi Shouhei Alavanca Jiu Jitsu
male blue master rooster
  • 1st Terunobu Tomiyama Strapple Ohana
  • 2nd Hiroyasu Komakine Free
male blue master light feather
  • 1st Shingo Tsushima Reversal Gym Shinjuku Me We
  • 2nd Kesiuke Shinozuka Freedom@oz
  • 3rd Taiju Tsuji Paraestra Gifu
  • 3rd Daigo Shiroyama Strapple Ohana
male blue master feather
  • 1st Maiko Yukisada Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Isaque Mandu Sekitani Gold Team
  • 3rd Masayoshi Kasahara Underground
  • 3rd Kei Shimura Pgn Higashi Yamato
male blue master light
  • 1st Kazuki Takaoka Wk Suruga
  • 2nd Kokuho Tomohiro Freedom@oz
  • 3rd Keita Hinohara U Jitsu
male blue master middle
  • 1st Christian Kato Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Takaaki Mitsui Strapple Ohana
  • 3rd Kastuhisa Nose X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
male blue master medium heavy
  • 1st Sakamoto Hiroaki Pogona Club Gym
  • 2nd Tatsuhiko Kosaka Strapple Ohana
male blue master open weight
  • 1st Maiko Yukisada Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Sakamoto Hiroaki Pogona Club Gym
  • 3rd Alexandre Campos Damm Fight Japan
  • 3rd Yuuki Sayama Strapple Ohana
male purple master light feather
  • 1st Takumi Murata Barbosa Japan Tokyo
  • 2nd Satoru Kawaguchi Dragons Den
  • 3rd Suwano Koji Paraestra Chiba
  • 3rd Kiyoshi Arakawa Impacto Japan B.j.j
male purple master light
  • 1st Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yutaka Sunayama Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
  • 3rd Luiz Kleber Shimura Wk Suruga
  • 3rd Sergio Yoshida Kussano Team
male purple master open weight
  • 1st Taro Murakami Wajutsu Keisyukai Hearts
  • 2nd Takumi Murata Barbosa Japan Tokyo
  • 3rd Kiyoshi Arakawa Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
male brown master light feather
  • 1st Naoto Konno Paraestra Chiba
  • 2nd Shinya Nakamura Kyoto Nanige
  • 3rd Sunaga Kazuyuki Pogona Club Gym
  • 3rd Jun Sugiyama Pogona Club Gym
male brown master middle
  • 1st Carlos Kimura Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Hiromichi Ishikawa Unplugged Kokubunji
  • 3rd Takahide Sekine Underground
male brown master open weight
  • 1st Carlos Kimura Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Takahide Sekine Underground
  • 3rd Hiromichi Ishikawa Unplugged Kokubunji
  • 3rd Eto Alessandro Over Limit Bjj
male black master feather
  • 1st Toshio Asada Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yasuhiro Sakahara Barbosa Japan Tokyo
  • 3rd Atsushi Nisimura Underground
male black master open weight
  • 1st Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Fernando Maioli Kussano Team
male white senior 1 feather
  • 1st Shigeru Naruse Newaza World Shinagawa
  • 2nd Hiroshi Ueda Strapple Ohana
male white senior 1 middle
  • 1st Hiroshi Takehara Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Katou Futosi Paraestra Hachioji
  • 3rd Christopher Yeagley Rodeo Style Gym
male white senior 1 heavy
  • 1st * Jason Tews Bjj Devil Hawks Us Navy Base Yokosuka
male white senior 1 ultra heavy
  • 1st Hiroshi Tomizuka Strapple Ohana
  • 2nd Marcelo Matsuda Vanguard Jiu Jitsu Academy
male white senior 1 open weight
  • 1st Takeshi Kato Paraestra Koga
  • 2nd Hiroshi Takehara Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Marcelo Matsuda Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Jason Tews Bjj Devil Hawks Us Navy Base Yokosuka
male blue senior 1 rooster
  • 1st Kati Yohti Reversal Gym Shinjuku Me We
  • 2nd Habara Ysiaki Strapple Ohana
male blue senior 1 light feather
  • 1st Kazuo Sakaguchi Pogona Club Gym
  • 2nd Kento Komoto Strapple Ohana
  • 3rd Hiroshi Hosono Club Barbarian
male blue senior 1 feather
  • 1st Marcelo Iwamoto Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Junichiro Arayama Paraestra Kichijoji
  • 3rd Shinichiro Komori Underground
  • 3rd Makoto Kaneko X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
male blue senior 1 light
  • 1st Ishizaka Norio Strapple Ohana
  • 2nd Nilton Kinjo Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Narisuke Kinoshita Axis Yokohama
male blue senior 1 middle
  • 1st Leandro Okada Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Kishinami Yutaka Strapple Ohana
male blue senior 1 open weight
  • 1st Nakano Mikinori Paraestra Hachinohe
  • 2nd Makoto Kaneko X-treme Jiu Jitsu Academy Ebina
  • 3rd Marcelo Iwamoto Vanguard Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Leandro Okada Vanguard Jiu Jitsu Academy
male purple senior 1 light feather
  • 1st Michitaka Kuroda Yoyogi Forest Jiu-jitsu Club
  • 2nd Hiroaki Iseki Nova Uniao Helio Damiani
male purple senior 1 feather
  • 1st Shohei Marumoto Grabaka Jiu-jitsu Club
  • 2nd Tetsu Fujita Strapple Ohana
male black senior 1 heavy
  • 1st Rogerio Filho Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Daniel Hato Kussano Team
male black senior 1 open weight
  • 1st Rogerio Filho Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Toshio Asada Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Daniel Hato Kussano Team
male white senior 2 feather
  • 1st Osamu Iwata Strapple Ohana
  • 2nd Akihiro Nakamura Newaza World Shinagawa
  • 3rd Masai Mita Strapple Ohana
male white senior 2 light
  • 1st Ebara Osamu Underground
  • 2nd Hisato Ito Strapple Ohana
male blue senior 2 light
  • 1st Hidenori Sasaki X-treme Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Yojiro Misaki Strapple Shinyurigaoka
male purple senior 2 light feather
  • 1st * Kobayashi Yukio Axis Gunma
male purple senior 2 feather
  • 1st Niimura Nobuyuki Newaza World Utsunomiya
  • 2nd Takato Otokuni Paraestra Hachioji
  • 3rd Jun Nakamura Soujiukai Sendai
male brown senior 2 light
  • 1st Ubirajara Yukimoto Kussano Team
  • 2nd Hirose Gakuhei Nova Uniao
  • 3rd Isozaki Norimichi U Jitsu
male black senior 2 feather
  • 1st Emerson Azuma Newaza World
  • 2nd Eiji Sano Kyoto Nanige
male black senior 2 heavy
  • 1st * John Kanei Bjj Devil Hawks Us Navy Base Yokosuka
male black senior 2 open weight
  • 1st Emerson Azuma Newaza World
  • 2nd Hideyuki Shirai Axis Ichinomiya
  • 3rd John Kanei Bjj Devil Hawks Us Navy Base Yokosuka
female white adult feather
  • 1st Shoko Kobata Paraestra Hachioji
  • 2nd Asako Kouno Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
female white adult medium heavy
  • 1st Sarah Paine Endure Bjj
  • 2nd Kim Godwin Bjj Devil Hawks Us Navy Base Yokosuka
female white adult open weight
  • 1st Kim Godwin Bjj Devil Hawks Us Navy Base Yokosuka
  • 2nd Hiroko Fukuhara Wk Suruga
  • 3rd Asako Kouno Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
female blue adult feather
  • 1st Harumi Todate Master Japan
  • 2nd Irasawa Yuriko Axis Gunma
female blue adult open weight
  • 1st Sugawara Manami Paixao Jiu Jitsu
  • 2nd Ana Yassuda Kussano Team
  • 3rd Irasawa Yuriko Axis Gunma