ASJJF DUMAU NO-GI KOREA GRAND PRIX 2017

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Cho Sung Min Jiu Jitsu 10 4 2 84
2 K J Competition Team 4 7 4 53
3 Body And Seoul 2 2 2 22
4 Jiu Jitsu Lab 2 1 3 20
5 Dong Cheon Baek San 2 1 0 17
6 Impacto Japan B.j.j 2 1 0 17
7 One Jiu-jitsu 2 0 0 14
8 Alfa Bjj Pattaya 2 0 0 14
9 John Frankl Jiu Jitsu 1 1 1 11
10 Marc Union 1 1 0 10
11 Ares Alaska 1 1 0 10
12 Queen Of Jiu Jitsu 1 0 1 8
13 Bujutsu-korea 1 0 0 7
14 Chengdu Brazilian Jiu Jitsu 1 0 0 7
15 Team H J 1 0 0 7
16 Gile Ribeiro Korea 1 0 0 7
17 Team Mad 0 2 1 7
18 Team Roots Korea 0 2 0 6
19 Ratel Yellow Jiujitsu 0 1 2 5
20 Kuya Jiu-jitsu 0 1 1 4
21 Fight Gallery 0 1 0 3
22 Nova Uniao 0 1 0 3
23 Team Control 0 1 0 3
24 Gbk Dream Team 0 1 0 3
25 Team Ywg 0 1 0 3
26 Osj 0 1 0 3
27 Gracie Barra Korea 0 0 1 1

Event Results

male white juvenile feather
  • 1st Jae Yeon Won Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Hojun Lee Team Mad
male white juvenile middle
  • 1st Kim Min John Frankl Jiu Jitsu
  • 2nd Yonghyok Lee Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Ju Mankyeong K J Competition Team
male white juvenile medium heavy
  • 1st Juyeol Lee Impacto Japan B.j.j
male white juvenile open weight
  • 1st Juyeol Lee Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Jae Yeon Won Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 3rd Ju Mankyeong K J Competition Team
male white adult feather
  • 1st Jong Geon K J Competition Team
  • 2nd Geunho Son Dong Cheon Baek San
  • 3rd Sungwook Yoon Jiu Jitsu Lab
male white adult light
  • 1st Sanghyun Park Jiu Jitsu Lab
  • 2nd Yonghee Han K J Competition Team
  • 3rd Gimoon Son Jiu Jitsu Lab
male white adult heavy
  • 1st Hyuncheol Wang Marc Union
  • 2nd Cho Wonbae John Frankl Jiu Jitsu
  • 3rd Oh Young Il Ratel Yellow Jiujitsu
male white adult open weight
  • 1st Gyeongho Jeon Dong Cheon Baek San
  • 2nd Oh Young Il Ratel Yellow Jiujitsu
  • 3rd Jong Geon K J Competition Team
male blue adult light feather
  • 1st Changhee Lee Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Park Bong Kyur K J Competition Team
male blue adult feather
  • 1st Hyeonn Seokk Yi Dong Cheon Baek San
  • 2nd Guisun Kim Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 3rd Woo Sik Jung Queen Of Jiu Jitsu
male blue adult light
  • 1st Ill Woong Jang K J Competition Team
  • 2nd Lee Sanghyun Team Ywg
  • 3rd Seungje Yang John Frankl Jiu Jitsu
male blue adult middle
  • 1st Sangyong Oh Team H J
  • 2nd Chanmo Sung Jiu Jitsu Lab
  • 3rd Sanghyun Yi Gracie Barra Korea
male blue adult medium heavy
  • 1st Arsen Omarov Alfa Bjj Pattaya
  • 2nd Jooam Lee Osj
male blue adult heavy
  • 1st * Jaehyun Choi Jiu Jitsu Lab
male blue adult ultra heavy
  • 1st * Insu Park Action Reaction
male blue adult open weight
  • 1st Arsen Omarov Alfa Bjj Pattaya
  • 2nd Ill Woong Jang K J Competition Team
  • 3rd Chanmo Sung Jiu Jitsu Lab
male purple adult feather
  • 1st Dongsuk Jung K J Competition Team
  • 2nd Byeongsun Kim Team Control
male purple adult middle
  • 1st Michael Ahn Body And Seoul
  • 2nd Seongmin Bae K J Competition Team
  • 3rd Daekwan Kim Cho Sung Min Jiu Jitsu
male purple adult heavy
  • 1st Andrew Derry Chengdu Brazilian Jiu Jitsu
  • 2nd Hae Jun Yang K J Competition Team
male purple adult open weight
  • 1st Michael Ahn Body And Seoul
  • 2nd Seongmin Bae K J Competition Team
  • 3rd Daekwan Kim Cho Sung Min Jiu Jitsu
male brown adult middle
  • 1st Junyong Cho K J Competition Team
  • 2nd Junyong Kim Fight Gallery
male brown adult heavy
  • 1st Keli Manglona One Jiu-jitsu
  • 2nd In Ho Cha Team Mad
male brown adult open weight
  • 1st Keli Manglona One Jiu-jitsu
  • 2nd Junyong Cho K J Competition Team
  • 3rd In Ho Cha Team Mad
male white master feather
  • 1st Yong Sang Chun Queen Of Jiu Jitsu
  • 2nd Donghwan Jeon Team Roots Korea
male white master light
  • 1st Myungho Kim Gile Ribeiro Korea
male white master middle
  • 1st Changyong Park Jiu Jitsu Lab
  • 2nd Shawn Mitchell Ares Alaska
  • 3rd Martin Tremblay Body And Seoul
male white master open weight
  • 1st Shawn Mitchell Ares Alaska
  • 2nd Donghwan Jeon Team Roots Korea
  • 3rd Martin Tremblay Body And Seoul
male blue master light
  • 1st Jiyong Lee Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Jaehun Sim Marc Union
male blue master ultra heavy
  • 1st Jintae Kim Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Ji Hoon Kim Gbk Dream Team
  • 3rd Rajeev Williams Kuya Jiu-jitsu
male blue master open weight
  • 1st Jiyong Lee Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Rajeev Williams Kuya Jiu-jitsu
male purple master feather
  • 1st Youngjin Choi Cho Sung Min Jiu Jitsu
male purple master ultra heavy
  • 1st Mubae Choi Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Jehan Jabar Nova Uniao
male purple master open weight
  • 1st Mubae Choi Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Youngjin Choi Cho Sung Min Jiu Jitsu
male brown master light
  • 1st * Minuk Park Cho Sung Min Jiu Jitsu
male brown master medium heavy
  • 1st * Liciano Gerardo Martinez Rubio Bujutsu-korea
male brown master open weight
  • 1st Liciano Gerardo Martinez Rubio Bujutsu-korea
  • 2nd Minuk Park Cho Sung Min Jiu Jitsu
female white adult light feather
  • 1st Ji Su Shin K J Competition Team
  • 2nd Woori Bae K J Competition Team
female white adult light
  • 1st Hyoeun Eom Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Julia Black Body And Seoul
  • 3rd Seul Gi Choi Ratel Yellow Jiujitsu
female white adult open weight
  • 1st Hyoeun Eom Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Julia Black Body And Seoul
  • 3rd Ji Su Shin K J Competition Team