ASJJF DUMAU KYUSHU INTERNATIONAL OPEN JIU JITSU CHAMPIONSHIP 2018 (DUMAU九州国際オープン選手欄)

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Paraestra Nakagawa Ide Dojo 10 9 4 101
2 Ivan Sakamoto Bjj Okinawa 9 0 1 64
3 Kingdom Jiujitsu 7 3 2 60
4 Carpe Diem 5 4 3 50
5 Master Japan 4 6 1 47
6 Yawaraya 6 0 1 43
7 Mephose Jiujitsu Academy 2 4 0 26
8 Destiny Jiu Jitsu 1 4 4 23
9 Grappling Shibushi 2 2 1 21
10 Trust Jiu Jitsu Academy 2 2 0 20
11 Tatoru 2 1 1 18
12 Estrela Jiu Jitsu Gym 1 2 3 16
13 Volcano Jiu Jitsu And Mma 2 0 0 14
14 Newaza World Sakurajima 1 2 1 14
15 Jiu Jitsu Lab 1 2 0 13
16 Tk Training Center 1 1 1 11
17 Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima 1 1 1 11
18 Claudio Franca Bjj 1 1 0 10
19 Nrcd Newaza Club 1 1 0 10
20 Axis Fukuoka 1 1 0 10
21 Tozi-korea 1 1 0 10
22 Team Doushin 0 3 0 9
23 Bohemians 1 0 0 7
24 J.j.j 0 2 1 7
25 Casca Grossa 0 2 0 6
26 Rebirth Studio 0 2 0 6
27 Newaza World Suounagato 0 1 2 5
28 Newaza World Isc 0 1 0 3
29 Nakayoshi Kakuto Kyoshitsu 0 1 0 3
30 Houfu Sports Gym 0 1 0 3
31 Tokushima Bjj 0 0 2 2
32 Carpe Diem Fukuoka 0 0 1 1
33 Tri-force Jiu-jitsu Academy 0 0 1 1
34 Iwamoto Jiu Jitsu Academy 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Paraestra Nakagawa Ide Dojo 8 6 1 75
2 Paraestra Kitakyushu 6 8 3 69
3 Tk Training Center 5 2 3 44
4 Master Japan 5 0 5 40
5 Yawaraya 3 6 1 40
6 Mephose Jiujitsu Academy 4 3 2 39
7 Tatoru 1 3 1 17
8 T-rex Jiu-jitsu Academy 1 2 1 14
9 Tri-force Jiu-jitsu Academy 1 2 1 14
10 Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima 1 1 0 10
11 Destiny Jiu Jitsu 1 1 0 10
12 Team Doushin 0 3 0 9
13 Grappler’s Guild 1 0 0 7
14 Zendo - Kai Jiu Jitsu 1 0 0 7
15 Axis Fukuoka 1 0 0 7
16 Carpe Diem Fukuoka 0 0 1 1

Event Results

male white toddler feather
  • 1st Yoshito Inoue Tatoru
  • 2nd Soutoku Kyoku Mephose Jiujitsu Academy
  • 3rd Minato Kubota Mephose Jiujitsu Academy
male white kindergarten rooster
  • 1st Satoshi Murakami Mephose Jiujitsu Academy
  • 2nd Tamon Ishimatsu Tri-force Jiu-jitsu Academy
male white kindergarten feather
  • 1st Hiro Matono Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Kaito Yamasaki T-rex Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Soua Tanaka Tk Training Center
male white youth rooster
  • 1st Ittetu Yamamoto Mephose Jiujitsu Academy
  • 2nd Nishio Haruto Paraestra Kitakyushu
  • 3rd Yamamoto Shouya Paraestra Kitakyushu
male white youth light
  • 1st Kion Guy Master Japan
  • 2nd Joemaru Tomihisa Yawaraya
  • 3rd Taichi Osafune Mephose Jiujitsu Academy
male grey youth feather
  • 1st Seiji Maeda Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Souma Shirakawa Team Doushin
  • 3rd Dion Guy Master Japan
male grey youth middle
  • 1st Rintaro Shirogane Tk Training Center
  • 2nd Rito Kimura Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male white pre teen feather
  • 1st Goto Takuto Paraestra Kitakyushu
  • 2nd Tohma Murakami Team Doushin
  • 3rd Kai Sakai Tk Training Center
male white pre teen light
  • 1st Nakamura Jin Destiny Jiu Jitsu
  • 2nd Masato Nagano Tatoru
  • 3rd Souma Tokunaga Master Japan
male white pre teen middle
  • 1st Haru Sakai Tk Training Center
  • 2nd Ryoske Yoshioka Tri-force Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Seiichirou Abe T-rex Jiu-jitsu Academy
male white pre teen heavy
  • 1st Kazuya Kimura Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Okuoka Denisu Paraestra Kitakyushu
male grey pre teen feather
  • 1st Yushin Seno Tk Training Center
  • 2nd Tachibana Keigo Paraestra Kitakyushu
  • 3rd Hitoshi Yamashita Master Japan
male grey pre teen middle
  • 1st Morisaki Sou Paraestra Kitakyushu
  • 2nd Yamato Waki Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male grey pre teen medium heavy
  • 1st Nishiyama Haruma Paraestra Kitakyushu
  • 2nd Kazuhiro Umiyama Yawaraya
male yellow pre teen feather
  • 1st Rui Yamamoto Tk Training Center
  • 2nd Otuka Tomoki Paraestra Kitakyushu
male yellow pre teen medium heavy
  • 1st Ozamoto Kaito Paraestra Kitakyushu
male grey junior teen feather
  • 1st Sora Kogano Yawaraya
  • 2nd Kio Yoshida Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Rui Fujimoto Master Japan
male grey junior teen heavy
  • 1st Harumu Taniuchi Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Yamamoto Souta Yawaraya
  • 3rd 龍(ryu) 橋本(hashimoto) Yawaraya
male yellow junior teen middle
  • 1st Taisei Maeda Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Muta Renju Paraestra Kitakyushu
  • 3rd Otaguro Ryoma Paraestra Kitakyushu
male white teen feather
  • 1st Yoshida Shingo Axis Fukuoka
  • 2nd Daichi Abe Yawaraya
male grey teen light
  • 1st Ryo Nishimura Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male grey teen middle
  • 1st Ginji Arai Grappler’s Guild
  • 2nd Masato Kabashima Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male orange teen light
  • 1st Kenta Yamada Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Tylor Cadiz Yawaraya
male white juvenile medium heavy
  • 1st Kouki Morimune Yawaraya
  • 2nd Shota Yamada Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male white juvenile open weight
  • 1st Masamune Kameda Yawaraya
  • 2nd Shota Yamada Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Kouki Morimune Yawaraya
male white adult rooster
  • 1st Sora Kai Master Japan
  • 2nd Masashi Koshita Carpe Diem
  • 3rd Shimohata Yosinki Free
male white adult light feather
  • 1st Kyohei Kurose Master Japan
  • 2nd Tsutsumi Seiya Master Japan
  • 3rd Akiyosi Jyuo Destiny Jiu Jitsu
male white adult feather
  • 1st Takashi Uchiwada Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima
  • 2nd Sintaro Ryu Estrela Jiu Jitsu Gym
  • 3rd Takamiya Ryo Destiny Jiu Jitsu
male white adult light
  • 1st Kim Duho Jiu Jitsu Lab
  • 2nd Kintaro Toyama Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Yoshinori Jou Iwamoto Jiu Jitsu Academy
male white adult middle
  • 1st Jo Yeonggwang Tozi-korea
  • 2nd Onoe Yoshifumi Destiny Jiu Jitsu
  • 3rd Nomura Ryousuke Destiny Jiu Jitsu
male white adult open weight
  • 1st Kanta Makiyama Yawaraya
  • 2nd Jo Yeonggwang Tozi-korea
  • 3rd Sintaro Ryu Estrela Jiu Jitsu Gym
male blue adult rooster
  • 1st Ryo Urase Carpe Diem
  • 2nd Daisuke Fukumoto Trust Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Tomohiko Tamaru J.j.j
male blue adult light feather
  • 1st Hyun Soo Kim Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Okada Tsutomu J.j.j
  • 3rd Yoshitaka Nakamura Carpe Diem
male blue adult feather
  • 1st Dong Hyun Kim Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Jeonghwan Jo Kingdom Jiujitsu
  • 3rd Tsuyoshi Funagoshi Carpe Diem Fukuoka
male blue adult light
  • 1st Kawabata Seiya Destiny Jiu Jitsu
male blue adult middle
  • 1st Anthony Ayala Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Nakahara Yuki Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Yutaro Sugio Master Japan
male blue adult medium heavy
  • 1st Aya Kenta Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Yamashita Fumiya Nrcd Newaza Club
male blue adult heavy
  • 1st Kentarou Shibata Yawaraya
  • 2nd Yoshiki Suetsugu Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male blue adult open weight
  • 1st Nakahara Yuki Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Yoshiki Suetsugu Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Anthony Ayala Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
male purple adult feather
  • 1st Fujii Yasuhiro Master Japan
  • 2nd Yoshinori Ichimoto Rebirth Studio
male purple adult light
  • 1st Yamashita Kenshi Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Shohei Nose Master Japan
  • 3rd Damien Cordova Tk Training Center
male purple adult medium heavy
  • 1st * Yeonjun Park Kingdom Jiujitsu
male purple adult open weight
  • 1st Yamashita Kenshi Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Shohei Nose Master Japan
  • 3rd Yeonjun Park Kingdom Jiujitsu
male brown adult feather
  • 1st Shiryu Ide Carpe Diem
  • 2nd Takashi Ono J.j.j
  • 3rd Shiota Daisuke Newaza World Sakurajima
male brown adult middle
  • 1st Koichiro Furuta Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Yuuki Daiki Master Japan
  • 3rd Tomoro Ide Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male brown adult super heavy
  • 1st Jim Eriksson Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Lee Gangjae Jiu Jitsu Lab
male brown adult open weight
  • 1st Jim Eriksson Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Lee Gangjae Jiu Jitsu Lab
  • 3rd Tomoro Ide Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male black adult light
  • 1st Kengo Ikuta Trust Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Junpei Kawasai Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male black adult middle
  • 1st Sawato Kawamura Claudio Franca Bjj
  • 2nd Kenji Nishimoto Mephose Jiujitsu Academy
male black adult ultra heavy
  • 1st * Myengse Hwang Kingdom Jiujitsu
male black adult open weight
  • 1st Myengse Hwang Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Sawato Kawamura Claudio Franca Bjj
  • 3rd Junpei Kawasai Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male white master 1 feather
  • 1st Yousuke Tutida Yawaraya
  • 2nd Shoichi Shirkwa Team Doushin
  • 3rd Akihiro Sakamoto Grappling Shibushi
male white master 1 light
  • 1st Nasu Yoshifumi Estrela Jiu Jitsu Gym
  • 2nd Masataka Makinose Grappling Shibushi
male white master 1 open weight
  • 1st Masataka Makinose Grappling Shibushi
  • 2nd Akihiro Sakamoto Grappling Shibushi
male blue master 1 light feather
  • 1st Takanori Tagawa Grappling Shibushi
  • 2nd Takeshi Ida Nakayoshi Kakuto Kyoshitsu
  • 3rd Masayoshi Tsurumaru Tatoru
male blue master 1 feather
  • 1st Youichi Suga Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Ryouhei Kajiwara Destiny Jiu Jitsu
  • 3rd Kengo Kashiwagi Destiny Jiu Jitsu
male blue master 1 heavy
  • 1st * Dong Jin Kim Kingdom Jiujitsu
male blue master 1 ultra heavy
  • 1st * Obara Seiji Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male blue master 1 open weight
  • 1st Dong Jin Kim Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Obara Seiji Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male brown master 1 ultra heavy
  • 1st Shinzato Masaki Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Yoji Shigeta Newaza World Suounagato
male brown master 1 open weight
  • 1st Shinzato Masaki Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Shiota Daisuke Newaza World Sakurajima
  • 3rd Yoji Shigeta Newaza World Suounagato
male white master 2 light feather
  • 1st Toshihiro Yuda Mephose Jiujitsu Academy
  • 2nd Hidenori Taniguchi Master Japan
male white master 2 feather
  • 1st Ken Harada Carpe Diem
  • 2nd Daisuke Ishii Mephose Jiujitsu Academy
  • 3rd Ryu-ji Miyazaki Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima
male white master 2 ultra heavy
  • 1st * Aaron Ramey Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
male white master 2 open weight
  • 1st Aaron Ramey Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Toshihiro Yuda Mephose Jiujitsu Academy
  • 3rd Ken Harada Carpe Diem
male blue master 2 light feather
  • 1st Shota Kurane Axis Fukuoka
  • 2nd Go Matsuo Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima
male purple master 2 feather
  • 1st Shinji Joh Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Makoto Kamisaka Carpe Diem
  • 3rd Kazunori Tobinaga Carpe Diem
male purple master 2 heavy
  • 1st Thomas Kornfeld Volcano Jiu Jitsu And Mma
  • 2nd Kenji Nishioka Tatoru
male purple master 2 open weight
  • 1st Shinji Joh Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Makoto Kamisaka Carpe Diem
male white master 3 medium heavy
  • 1st John Mettraux Tk Training Center
  • 2nd Shinya Sasaki Houfu Sports Gym
male white master 3 open weight
  • 1st Ryo Ueyama Trust Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Kazuya Muta Free
male blue master 3 rooster
  • 1st Masakuni Fukushima Bohemians
  • 2nd Naoto Hirahara Newaza World Isc
male blue master 3 light feather
  • 1st Hideki Nishimura Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Mahiro Kawamura Master Japan
male blue master 3 light
  • 1st Hironari Imuta Newaza World Sakurajima
  • 2nd Tomomitu So Mephose Jiujitsu Academy
male blue master 3 middle
  • 1st Takahiro Torimoto Yawaraya
  • 2nd Tomimori Hirokazu Casca Grossa
male blue master 3 open weight
  • 1st Tomomitu So Mephose Jiujitsu Academy
  • 2nd Hironari Imuta Newaza World Sakurajima
  • 3rd Hideki Nishimura Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male purple master 3 open weight
  • 1st Thomas Kornfeld Volcano Jiu Jitsu And Mma
  • 2nd Kazunori Tobinaga Carpe Diem
male white master 4 light
  • 1st Keisuke Yokoo Carpe Diem
  • 2nd Ryo Ueyama Trust Jiu Jitsu Academy
male purple master 4 light feather
  • 1st Higuchi Yukiharu Nrcd Newaza Club
  • 2nd Takeo Katayama Destiny Jiu Jitsu
male purple master 4 light
  • 1st Tomohiro Yamaguchi Carpe Diem
  • 2nd Koichirou Nakano Casca Grossa
female white kindergarten feather
  • 1st Aiko Koyama Yawaraya
  • 2nd Aco Watanabe Team Doushin
female white youth feather
  • 1st Wakana Hokao Master Japan
  • 2nd Riko Yamashita Tatoru
female white youth light
  • 1st Karen Hironaka Master Japan
  • 2nd Sono Hasegawa Paraestra Nakagawa Ide Dojo
female white pre teen middle
  • 1st Hanae Tokunaga Master Japan
  • 2nd Hibiki Murakami Mephose Jiujitsu Academy
female grey pre teen light
  • 1st Yuzuha Nishino Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Mihiro Endo Yawaraya
female grey junior teen feather
  • 1st Aoi Harano Master Japan
  • 2nd Kizuna Yamada Destiny Jiu Jitsu
  • 3rd Moa Nishimura Paraestra Nakagawa Ide Dojo
female grey junior teen light
  • 1st Ayshiah Cadiz Yawaraya
  • 2nd Yua Seno Tk Training Center
female white adult rooster
  • 1st Ok Jo Shin Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Miko Awata Axis Fukuoka
  • 3rd Ayana Fukumoto Tri-force Jiu-jitsu Academy
female white adult light feather
  • 1st Eunki Sa Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Fumika Yokoshi Tk Training Center
  • 3rd Kumiko Nasu Estrela Jiu Jitsu Gym
female white adult feather
  • 1st Do Young Ryu Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Guibin Na Kingdom Jiujitsu
female white adult light
  • 1st Shizuru Inoue Tatoru
  • 2nd Pakr Sol Kingdom Jiujitsu
female white adult open weight
  • 1st Eunki Sa Kingdom Jiujitsu
  • 2nd Ok Jo Shin Kingdom Jiujitsu
  • 3rd Do Young Ryu Kingdom Jiujitsu
female blue adult feather
  • 1st Kanon Ikeda Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Urara Yamada Destiny Jiu Jitsu
female blue adult open weight
  • 1st Cortney Cortes Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Kanon Ikeda Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Akiko Ikeda Newaza World Suounagato
female white master 1 light feather
  • 1st Eriko Tanaka Master Japan
  • 2nd Yukimi Matsuo Rebirth Studio
  • 3rd Akiko Nakamura Estrela Jiu Jitsu Gym
female white master 1 feather
  • 1st Sayaka Inoue Tatoru
  • 2nd Kawai Yamamoto Estrela Jiu Jitsu Gym
female white master 1 open weight
  • 1st * Sayaka Inoue Tatoru
female blue master 1 light
  • 1st * Akiko Ikeda Newaza World Suounagato
female purple master 2 middle
  • 1st Arine Sakamoto Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Maho Wtanabe Team Doushin
  • 3rd Itou Shizuyo Tokushima Bjj
female purple master 2 open weight
  • 1st Arine Sakamoto Ivan Sakamoto Bjj Okinawa
  • 2nd Maho Wtanabe Team Doushin
  • 3rd Itou Shizuyo Tokushima Bjj
male toddler white light feather
  • 1st Ogata Rikuto Paraestra Kitakyushu
  • 2nd Asahi Fujimoto Mephose Jiujitsu Academy
  • 3rd Fu Tanaka Tri-force Jiu-jitsu Academy
male kindergarten white light feather
  • 1st Kamui Johjima Mephose Jiujitsu Academy
  • 2nd Ogata Issa Paraestra Kitakyushu
  • 3rd Yuu Takagame Tatoru
male youth white light feather
  • 1st Tenei Tamura T-rex Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Gen Kanamori Tk Training Center
  • 3rd Ryota Shigematsu Master Japan
female youth white light feather
  • 1st Hinata Johjima Mephose Jiujitsu Academy
  • 2nd Rutsuki Koga Tatoru
male youth grey light feather
  • 1st Morisaki Kouga Paraestra Kitakyushu
  • 2nd Sato Kouma Paraestra Kitakyushu
  • 3rd Uta Hirano Tk Training Center
female pre teen white light feather
  • 1st Ui Ishimatsu Tri-force Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Ririka Miyazaki Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima
male pre teen grey light feather
  • 1st Taro Kanamori Tk Training Center
  • 2nd Souma Yamamoto T-rex Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Taiga Awata Carpe Diem Fukuoka
male junior teen grey light feather
  • 1st Nijiteru Koga Zendo - Kai Jiu Jitsu
  • 2nd Yukito Watanabe Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Nousaka Shougo Paraestra Kitakyushu
female teen yellow light feather
  • 1st Hinata Nagao Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima
  • 2nd Yamamoto Yuina Paraestra Kitakyushu